Operační systém je hlavní řídicí program počítače nebo jiného elektronického zařízení. Jeho úkolem je zpřístupnit hardware a software aplikacím a uživatelům. V podstatě je to prostředek, který zajišťuje, abychom s počítačem a jeho jednotlivými komponenty nemuseli komunikovat pomocí jedniček a nul.
Ve skutečnosti to může být trochu složitější, ale pro pochopení podstaty toto jednoduché vysvětlení zcela postačuje.
Kolik operačních systémů znáte?
Určitě si vybavíte Windows, Mac, Android, někdo možná Linux. Operační systém ale neobsahují pouze telefony a počítače. V době smart elektroniky je nějaká forma operačního systému nainstalována i v televizoru, ledničce nebo pračce.
Kde to všechno začalo?
Potřeba jednoduché komunikace s počítačem rostla v 60. letech spolu se zlepšováním technologií. Přelom nastal v 70. letech, kdy vznikly legendární operační systémy VMS a UNIX. Od UNIXu se odrazily další vývojáři a začaly vznikat stále nové a pokročilejší operační systémy.
Předchůdce systému Windows – MS-DOS se poprvé objevil na počítačích IBM v roce 1981. A Windows 1.0 byl dokončený v roce 1985, i když přijatelně funkční systém Windows přišel až v roce 1990.
Mac OS byl poprvé nasazen na počítače Macintosh v roce 1984.
Známé soupeření firem Apple a Microsoft mělo za následek rychlé zlepšování a neustále posouvání hranic ve světě operačních systémů. Z toho v konečném důsledku dodnes těží hlavně uživatelé.
Operační systém jako druhotný software
Už dávno neplatí, že legální operační systém na váš počítač si musíte koupit na fyzickém nosiči za běžnou cenu. Jednou z výhodnějších možností je i nákup druhotného softwaru.
Druhotný software má licenci, která již byla zakoupena, ale je nevyužívaná. Tato licence může být v souladu s evropskou směrnicí dále legálně prodávána.
Kromě cenové úspory takto můžete zakoupit například i starší verze operačního systému Windows, které byste již jiným způsobem nesehnali. Naši nabídku operačních systémů Windows naleznete zde.