Plnohodnotné a bezpečné fungování operačního systému Windows 10 potrvá už jen přesně 1 rok. Konkrétně bude podpora ukončena k datu 14. října 2025. Poté již Microsoft přestane vyvíjet a distribuovat bezpečnostní záplaty. Operační systém se tak stane zranitelným.
Stále nejpoužívanější Windows
Přestože do ukončení podpory Windows 10 zbývá už jen rok, stále se jedná o suverénně nejpoužívanější verzi Windows. Dle dat StatCounteru Windows 10 používá přibližně 62 % uživatelů. Nejnovější Windows 11 je „až“ na 2. místě. Používá jej okolo 34 % uživatelů.
Zásadní zvrat nelze očekávat
Může se zdát, že rok je dost dlouhá doba na to, aby uživatelé na Windows 11 přešli. Zásadní zvrat však očekávat nelze. Historie totiž ukázala, že si uživatelé s používáním nepodporované verze příliš nelámou hlavu. Ještě v roce 2020 nepodporovanou verzi Windows používala přibližně čtvrtina uživatelů. V té době uživatelé ještě hojně používali již nepodporovaný Windows 7.
Dalším důvodem, proč nelze očekávat výrazný přechod k Windows 11, jsou relativně náročné požadavky na hardware.
Windows 11 vyžaduje konkrétně tyto požadavky:
- 2 jádrový CPU, 1 GHz nebo rychlejší
- 4 GB RAM (operační paměti)
- 64 GB a více volného místa na pevném disku
- Grafický procesor DirectX® 12, TPM 2.0
Sázka na AI Copilot
Microsoft nyní hodně sází na umělou inteligenci ve formě asistenta Copilot. Dokonce se již prodávají počítače s označením Copilot+, které jsou připraveny na lokální AI. Asistent Copilot však ještě více zvyšuje náročnost hardwarových požadavků, což je pro značnou část uživatelů problém. Konkrétními požadavky na hardware jsme se zabývali v našem článku AI Copilot pro Windows – hardwarové požadavky.
Mít k dispozici chytrého asistenta Copilot je sice velmi lákavé, ale zejména vysoké hardwarové požadavky zatím brání masovému využívání.
Uživatelé si bezpečnostní rizika neuvědomují
Je jisté, že pokud se přechod k Windows 11 výrazně nezrychlí, bude počet uživatelů s nepodporovaným Windows čítat stovky milionů. Rizika používání nepodporované verze jakéhokoliv operačního systému včetně Windows jsou přitom opravdu velká. Nepodporovaný Windows je například snadnějším a častějším terčem hackerských útoků. Hrozí také krádež dat. Více se o rizicích používání nepodporované verze Windows dozvíte v článku: Nepodporované Windows – jaká existují rizika?
Bezplatné prodloužení podpory? Určitě ne
Uživatelé Windows 10 možná uklidňuje fakt, že podíl používání Windows 10 je opravdu vysoký a Microsoft se „smiluje“ a podporu prodlouží. Takový scénář však očekávat nelze. Jednak by k tomu pravděpodobně již došlo, a navíc existuje zkušenost s podobnou situací u Windows 7. Ani když čtvrtina uživatelů stále používala nepodporovaný Windows 7, Microsoft se ke změně data konce podpory neuchýlil.
Řešení? Podpora za příplatek nebo Windows 11
Stejně jako u Windows 7, i v případě Windows 10 bude Microsoft nabízet prodloužení podpory za příplatek. Obdržení bezpečnostních záplat si budou moct uživatelé zaplatit až do roku 2028. Cena je však relativně vysoká. Za první rok si bude Microsoft účtovat 61 dolarů a další roky se bude cena zdvojnásobovat. Ve druhém roce tak bude stát prodloužení podpory 122 dolarů a ve třetím dokonce 244 dolarů. České ceny sice zatím nejsou přesně stanoveny, cena za 3 roky rozšířené bezpečnostní podpory bude stát v přepočtu přibližně 10 000 Kč.
Vzhledem k relativně vysoké ceně je jednodušší a výhodnější přejít na nejnovější Windows 11. Splňuje-li počítač požadavky na harware, je možné provést update na Windows 11 bezplatně.
Nutno dodat, že levněji než placené prodloužení vyjde rovnou i nákup Windows 11.