Zatímco většina počítačů s operačním systémem Windows dnes využívá verzi Windows 10 (73,4 %), jeho starší bratr má momentálně zastoupení pouze 5,5 % (8 a 8.1 dohromady). To je dokonce několikanásobně méně, než Windows 7 (19,7 %), který je na světě již od roku 2009. Přečtěte si pár zajímavostí o operačním systému z dílny Microsoftu, který si nikdy nezískal příliš velkou oblibu.
Velká změna
Windows 8 se do prodeje dostal 26. října 2012. Kromě klasických počítačů a notebooků byl určen i pro tablety. Z toho důvodu byla ze systému odstraněna klasická nabídka Start, která byla nahrazena dlaždicovým přehledem nainstalovaných aplikaci. Další velkou novinkou byl obchod s aplikacemi Windows Store, který se podobal na obchody s aplikacemi v mobilních telefonech.
Od začátku bylo ale jasné, že tento operační systém nebude žádný prodejní hit. Kritika byla silná a prodeje slabé. Lidé byli spokojeni s předchozí verzí Windows 7 a velká část z nich stále používala Windows XP.
Razantní změna prostředí uživatele nenadchla. Na lepší použitelnost v dotykových zařízeních doplatili klasické počítače, které stále používala drtivá většina lidí. Navíc, když se Windows 8 dostal mezi lidi, obsahoval velké množství chyb. Tyto negativa bohužel zastínily i množství pozitivních změn, které s sebou nový operační systém přinesl.
Záchrana s označením Windows 8.1
Microsoft se problému postavil čelem a okamžitě začal pracovat na nápravě. Ta vyšla už o necelý rok, nesla název Windows 8.1 a byla pro všechny uživatele zdarma.
Windows 8.1 nebyl jen servisní balíček, ale nebyl to ani zcela nový systém. V určité formě se vrátilo tlačítko Start, přišlo vylepšené vyhledávání, optimalizace pro menší obrazovky… A hlavně bylo opraveno mnoho chyb, kvůli kterým působil Windows 8 jako nedokončený produkt.
Změny byly k lepšímu, přišli relativně rychle a byly zdarma. Uživatelé ale novému systému nedali druhou šanci a většina z nich zůstala věrná starším verzím.
Windows 8.1 byl povedeným operačním systémem, obzvláště pro tablety a zařízení 2 v 1. Kvůli slabým prodejům byl ale brzy nahrazen současným systémem Windows 10 a u většiny lidí zůstane v paměti jen jako nepovedený produkt, který nikdo nechtěl.