Microsoft je v oblasti umělé inteligence velmi aktivní a brzkým vložením ChatGPT do vyhledávače Bing pravděpodobně znervóznil Google a další své konkurenty, kteří s umělou inteligencí plánovali velké věci. Právě rychlost, jakou Microsoft umělou inteligenci do svých systémů implementuje, je něco, čímž zatím své konkurenty překonává. Kromě vyhledávače Bing byl ChatGPT integrován do prohlížeče Edge a klávesnice Swiftkey.
AI je velkým tématem i pro Microsoft Office a Windows. Nástroj Microsoft 365 Copilot společnost představila již v březnu a nyní na řadu přichází i integrace do Windows.
Windows Copilot
Během konference Build 23 Microsoft oznámil spoustu novinek týkajících se svého operačního systému a tou největší z nich je právě integrace AI do svého nejnovějšího operačního systému ve formě Windows Copilot. Ačkoliv se o AI mluvilo v souvislosti s teprve vyvíjeným systémem Windows 12, Copilot bude opravdu již součástí Windows 11 pravděpodobně na konci letošního roku ve verzi 23H2.
Jak bude Copilot ve Windows fungovat?
Copilot bude ve Windows 11 fungovat v podobě postranního panelu, tedy stejně jako v internetovém prohlížeči Microsoft Edge. V prohlížeči Edge AI pracuje pouze s internetovými daty. Ve Windows bude AI pracovat, kromě dat z internetu, i s interními soubory a operačním systémem.
Ovládání nastavení
Pomocí Copilotu tak bude možné kompletně ovládat nastavení operačního systému. V případě, že budete chtít například vypnout upozornění, přejít do úsporného režimu nebo změnit barvy motivu, postačí tento pokyn zadat v postranní liště.
Práce s interními soubory
Copilot bude schopný pracovat i s interními soubory v zařízení, čímž dojde například ke zrychlení a zjednodušení jejich méně komplikovaných úprav. Pro představu, Copilot zvládne oříznout obrázek, zestručnit text, vložit soubor do přílohy mailu a spoustu dalších úkonů.
Pro intenzivnější práci jako samostatné okno
V případě, že budete chtít s nástrojem pracovat intenzivněji, panel s Copilotem bude možné zobrazit také jako samostatné okno.
Práce v kontextu
Copilot bude dostupný z libovolného programu a bude tak schopný reagovat na požadavky během jakékoliv práce na počítači. Microsoft na konferenci dokonce explicitně zmínil, že Copilot bude schopen pracovat s kontextem v programech.
V budoucnu i hlasový asistent
Komunikace s Copilotem bude zpočátku fungovat pouze prostřednictvím textu, později však lze očekávat i možnost hlasové komunikace.
Konec podpory hlasové asistentky Cortana
Hlasová asistentka Cortana byla uvedena v roce 2015 jako součást systému Windows 10. Uměla například nastavit připomenutí nebo otevřít aplikace. Velkou popularitu si však Cortana u uživatelů nikdy nezískala a na konci letošního roku Microsoft ukončí její podporu jako samostatnou aplikaci. Cortana tak končí v době, kdy Microsoft startuje „novou éru“ zaměřenou na AI. Indikátory konce se však již objevovaly minimálně 3 roky. Cortana totiž byla postupně vyřazována z prostředí Windows. V roce 2020 Microsoft ukončil její provoz v systémech iOS a Android a byla transformována na pomocníka Microsoft 365 Assistant.
Potřebujete poradit?
- telefonicky: 493 815 915
- emailem: info@vyhodny-software.cz
- přes chat (klikněte na ikonu chatu v pravém dolním rohu této stránky)