Nejspíš ten pocit znáte. Potřebujete licenci na Windows nebo Office, ale při pohledu na cenu byste nákup nejraději neuskutečnili. Zvlášť pokud jste slyšeli o tom, že se na různých serverech, jako je Ebay, Aukro či Bazoš dají sehnat za pár desítek korun. V následujícím článku vám vysvětlíme, jak tento podvod funguje.
Obecně je velký problém s levnými "licencemi", protože se o žádné licence ve skutečnosti nejedná, obchodníci, často i v nevědomosti prodávají bezcenné klíče určené pro vývojáře zakoupené ve víře výhodného nákupu na Ebay, Aukro, bazos a tpd... v praxi jde o akademické klíče určené vývojářům, které po ukončení edukace výrobce blokuje a pokud je taková verze nabídnuta na trhu za úplatu, jde bohužel o podvod. Po několika měsících je klíč zablokovaná a kupující si jen naivně (ale reálně podveden) myslel, že kupuje druhotný produkt (ve velké slevě).
Obhajoba podvodníků
V Česku se nejčastěji setkáváme s tím, že se prodejci, co se týče legálnosti prodeje již použitých licencí, odvolávají na rozhodnutí Evropského Soudního Dvoru. Toto rozhodnutí sice opravdu existuje, týká se ovšem prodeje legálně nabytých licencí pod určitými podmínkami, které převážná část prodávajících vůbec neřeší.
Ceny jsou natolik rozdílné, že odvolání se na neznalost, fakturu nebo jiný doklad o zaplacení, jako obhajoba u případného trestního řízení, nemůže v žádném případě obstát. Můžeme to přirovnat k zakoupení nejnovějšího iPhonu za třetinovou cenu od sociálně slabšího jedince někde na ulici.
Můžeme se podívat, jak tyto “zaručeně legální nabídky” vypadají. Ty nejvýhodnější nabídky jsou k zakoupení již od 40 Kč, nejdražší stojí okolo 200 Kč. V porovnání s tím by vás licence pro domácí použití z oficiálních stránek Microsoftu vyšla na 3 999 Kč. Sleva je tedy neuvěřitelných 95-99%.
Kde se tyto "licence" (bezcenné kódy) berou?
Po zakoupení vám přijde email s kódem, který je sice platný, ale jednoznačně nelegální. Prodejci je získávají z různých serverů. Kód vám tedy bude fungovat a systém nejspíš poběží do té doby, než bude vyžadována další aktualizace, která selže a vy budete opět bez licence.
Naše společnost provedla u podezřele levných nabídek kontrolní nákupy a podle dostupných zjištění z VAMT (Volume activation management tool) od společnosti Microsoft, který slouží pro hromadnou správu licencí jsme zjistili, že se jedná o produktové klíče, které jsou dostupné pouze z multilicenčních kontraktů Microsoftu. Lze tedy jednoznačně konstatovat, že tyto klíče pochází z MSDN (Microsoft Software Developer Network) a jsou tedy určené jen pro testování vývojářům. Tyto klíče tedy nejsou spojené s žádnou licencí, nezakládá se tedy ani právo na užívání softwaru a není možné je ani prodávat. Pro zákazníka je to velmi důležité, protože důkazní břemeno o pravosti softwaru je vždy na současném uživateli. |
Ostatní varovné články na internetu;
THARO.CZ -- > článek zde
TOUCHIT.SK --> článek zde
Potřebujete poradit?
- telefonicky: 493 815 915
- emailem: info@vyhodny-software.cz
- přes chat (klikněte na ikonu chatu v pravém dolním rohu této stránky)