Tematika druhotného softwaru je opředena mnoha mýty. Hlavním z nich je domnění, že druhotný software automaticky znamená horší a že není legální. Ve skutečnosti však žádný rozdíl mezi zcela novým a druhotným softwarem neexistuje. Druhotné licence softwaru jsou originální licence, které pouze původní vlastník prodal nebo převedl někomu jinému.
Prodej softwaru jako prodej knihy
Kupující se může ptát, čím je způsobena nižší cena použitého softwaru a jestli neexistuje nějaké „ale“.
Odpověď je jednoduchá. Žádné „ale“ neexistuje a pro vysvětlení nižší ceny použitého softwaru může výborně posloužit příklad s přeprodejem knihy. V případě, že si koupíte knihu a po čase vám již přestane být užitečná, můžete se rozhodnout ji prodat někomu, komu ještě dokáže posloužit. Stejně tak dává smysl prodat knihu v případě, že máte například jednu navíc. Prodejem knihy dochází k tzv. vyčerpání práv a vy již nemůžete zasahovat do dalších plánů nového majitele, který může knihu dále užívat, anebo ji dále někomu prodat.
Na úplně stejném principu funguje prodej použitého softwaru, který má oproti prodeji klasických hmotných věcí navíc tu výhodu, že nijak neztrácí svou kvalitu. Jinými slovy, prodávaná kniha může mít například pokrčené, popsané nebo přehnuté listy. Druhotný software se však časem nijak nemění a jeho noví majitelé jej mohou využívat ze 100 % stejně jako předchozí majitelé. Předchozí majitelé tak mohou pro ně již nepotřebný software zpeněžit a nový majitel jej může nadále jakkoli využívat.
Prodej druhotného softwaru posvětil Soudní dvůr EU
Vše zmíněné potvrzuje rozsudek Soudního dvora EU, který rozhodl že: „Tvůrce počítačových programů nemůže bránit dalšímu prodeji „druhotných“ licencí umožňujících používání jeho programů stáhnutých z internetu.”
V ČR použitý software nesmí být diskriminován
Platí navíc, že v České republice nesmí být použitý software diskriminován. Podle Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže veřejné instituce nemohou použitý software předem vyloučit z výběrového řízení.
Druhotný software ve veřejných institucích
Některé veřejné instituce již díky druhotným softwarovým licencím ušetřily nemalou část finančních prostředků. Druhotné softwarové licence od nás využívá například; Město Jičín, Městská policie Brno (Statutární město Brno), Městská část Praha 7, Statutární město Přerov, Město Velké Meziříčí, OLYMP CENTRUM SPORTU MINISTERSTVA VNITRA, Nemocnice ve Frýdku-Místku, příspěvková organizace a mnoho dalších.
Pozor na nelegální prodejce
Na závěr se vraťme ještě k příkladu s prodejem knihy. V případě, že by majitel knihy vyrobil repliku, či knihu nějakým způsobem nakopíroval. Jednalo by se již o porušení autorských práv. Obdobným způsobem fungují prodejci nelegálního softwaru. V případě podezřele velmi levných „licencí“ je tak dále nutné být obezřetný. Většinou se jedná o prodejce akademických klíčů, které nejsou nositelem žádné licence a jedná se o podvod. O tom jak předejít koupi nelegálního softwaru se můžete dočíst v našem dalším článku.
Potřebujete poradit?
- telefonicky: 493 815 915
- emailem: info@vyhodny-software.cz
- přes chat (klikněte na ikonu chatu v pravém dolním rohu této stránky)