V červenci loňského roku čínští tvůrci uvolnili ke stažení operační systém OpenKylin. Od nově vydaného operačního systému si Čína patrně slibovala větší nezávislost na amerických technologiích v čele s Windows. OpenKylin se však na trhu zatím neprosadil a zůstává tak za očekáváním.
Bezplatná alternativa k Windows?
Výhodou operačního systému OpenKylin je možnost jeho bezplatného stažení. Opět se však ukázalo, že ani poskytnutí operačního systému zdarma není zárukou vysoké popularity.
Čína se snaží omezit silnou pozici Windows v tuzemském trhu již delší dobu. Například na přelomu tisíciletí se pokusila nahradit Windows 2000 prostřednictvím linuxové distribuce RedFlag. I tento projekt byl ale neúspěšný a v Číně se dokonce hojně rozšířil i nástupnický systém Windows XP. Výrazně omezit vliv amerických technologií se Číně nepodařilo doposud.
Další TikTok se nekoná
Čínský OpenKylin si za 2 týdny od svého uvedení stáhlo přibližně 750 milionů uživatelů. Poté se však jeho růst výrazně zpomalil a počet stažení překonal jen hranici 1 milion uživatelů.
Naproti tomu aplikace TikTok je již od počátku mnohonásobně populárnější. Za podobnou dobu od uvedení, tedy cca 9 měsíců, počet uživatelů dosáhnul mety 100 milionů. Dnes aplikaci používá přes 1,5 miliardy uživatelů.
OpenKylin má přitom stejně jako TikTok globální ambice. Dostupná je totiž i verze v angličtině. OpenKylin tak cílí i na uživatele mimo Čínu a stáhnout si jej mohou uživatelé po celém světě.
OpenKylin je postaven na Linuxu
Princip operačního systému OpenKylin je založen na Linuxu, konkrétně se velmi podobá operačnímu systému Ubuntu. Naopak vizuálně velmi připomíná Windows.
Jedná se o open-source software, jehož zdrojový kód je volně přístupný. Uživatelé jej tak mohou libovolně měnit a upravovat. Konkrétně je systém spravován komunitou 4 000 vývojářů.
Stejně jako Windows, OpenKylin využívá lištu s aplikacemi, obdobu osvědčené nabídky Start a hlavní panel je umístěn ve spodní části obrazovky. Hlavní menu je velmi podobné Windows 10 a světle modrým vizuálem se OpenKylin zase podobá Windows 11.
Možné důvody neúspěchu
Určit důvody prozatímního neúspěchu OpenKylin je v čínském prostředí obtížné. V každém případě je systém uživatelsky relativně složitý. Důvodem je právě samotný open-source systém, pro jehož zvládnutí je nutné mít alespoň základní znalosti fungování softwaru. Uživatelům nepomůže ani uživatelská podpora, která v systému chybí.